Cem Uzan, Malatyalı O İsme Hırsız Dedi!

Fransa'da Bulunan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'dan Malatyalı Ahmet Ertürk Hakkında Ağır İtham


Cem Uzan, Malatyalı O İsme Hırsız Dedi!

Bir dönemler TMSF Başkanlığı görevinde bulunan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başdanışmanlık görevine getirdiği Malatyalı Ahmet Ertürk hakkında Genç Parti Lideri Cem Uzan’dan “Hırsız” suçlaması geldi.

Kendi Twitter hesabından Ertürk için “Hırsız TMSF Başkanı Ahmet Ertürk” paylaşımı yapan Cem Uzan, “Uzan Ailesi'ne kurulan kumpasın sorumlusu hırsızlar Ali Babacan - Abdüllatif Şener” şeklinde paylaşımlar yapması dikkat çekti.

Fransa’da olan Genç Parti Lideri Cem Uzan “ Çok yakında hasret bitecek ve döneceğim” açıklaması yaptı.

Ahmet Ertürk Kur’an Araştırmaları Merkezi (KURAMER) Prof. Ali Bardakoğlu başkanlığındaki oluşumda yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Eski TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bir süredir, 29 Mayıs Üniversitesi’nin kurduğu Kuran Araştırmaları Merkezi’nin (KURAMER) Yönetim Kurulu’nda görev yapıyor. 

6 yıllık TMSF Başkanlığı döneminde yaşadıklarını, ülkemizdeki soygunun boyutlarını ‘Soygunu Gören Adam’ adıyla kitaplaştırmıştı.

 ‘Soygunu Gören Adam’. Ahmet Ertürk, 6 yıllık Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanlığı döneminde gördüklerini, yaşadıklarını, siyaset ve ticaret işbirliğiyle gerçekleştirilen soygunun boyutlarını anlattığı kitabına, işte bu ismi vermişti. Ertürk, adları ekonomi ve magazin basını ile ulusal ve uluslararası zenginler listelerinde her zaman yer bulan, pek çok kişiyle halk adına hesaplaşmanın, daha doğrusu bir dönemin yolsuzluklarının tahsilatının baş sorumlusu oldu. Bu yüzden, seveni de var, sevmeyeni de...

Ancak onun döneminde devletin aslında pek de batık olmayan batık banka patronlarından yaklaşık 25 milyar dolar tahsilat yaptığını, sadece Uzanlar’ın Telsim’in İngiliz Vodafone satışından devlet kasasına 6-7 milyar dolar girdiğini not olarak düşmek gerek.

Malatya’da doğmuş. Babası Sait Ertürk emekli din görevlisiymiş. Adı, 1997’de Muhammed Esed’in “Kuran Mesajı” adlı kitabını Türkçe’ye çevirenler arasında yer almış. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1975 yılında mezun olmuş. Ve sayıları çok olmayan saygın maliye müfettişleri arasında yer almış. Sonra devri AK Parti’de, geçmişle hesaplaşmanın en zorlu alanındaki koltuklarından birinin başına geçmiş. Yani TMSF Başkanlığı’na. Benim de çok yakından tanık olduğum bu dönemde Ertürk, görevi süresince batık bankaların patronlarıyla mücadele etti. Yazının başında, seveni de var sevmeyeni de demiştim ama hakkında yazılanlara, konuşulanlara ve yaptıklarına baktığımda, galiba toplumun büyük çoğunluğu, hizmetlerinden memnun. Ertürk’ün TMSF’deki görevi bittiğinde kendisini ekonomi başdanışmanlığına getirdiğine göre, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ondan memnun olmalı...