Malatya
15 Nisan, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.40
 • EURO
  34.56
 • ALTIN
  2455.3
 • BIST
  9814.19
 • BTC
  65324.34$

Mehmet Yaşar Çerçi'den Çok Özel Açıklamalar!


Mehmet Yaşar Çerçi'den Çok Özel Açıklamalar!
Malatya'nın efsane belediye başkanlarından Mehmet Yaşar Çerçi, seçim süreci ve depremde ağır darbe gören Malatya için yön belirleyici çok özel açıklamalarda bulundu. Malatyadan.com'a verdiği röportajda bir çok güzel noktaya temas eden Çerçi, Özellikle şehrin çarşı meydan projesinin özenle hazırlanması gerektiğini vurguladı. İşte o keyifli röportaj

1999 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nin popüler olduğu süreçte adeta bir yıldız gibi Malatya’da parlayan isim Mehmet Yaşar Çerçi yüzde 36.5 oy alarak Malatya Belediye Başkanı Seçildi.

Muazzam bir yönetim şekliyle adeta Malatya’yı kaliteyle buluşturdu. Malatya’nın geleneksel hale getirdiği ve yaz aylarının iple çekildiği Kayısı Festivali programlarında Ünlü sanatçıları memlekete getirterek 7’den 70’e herkesin sevgisini kazandı. Belediye Başkanlığı ile birlikte Malatyaspor’unda başkanlığını yüklenerek takımın 2 yıl içinde Süper Lig’e çıkışını sağladı ve taraftarın gönlünde Efsane başkan olarak yer aldı. Görevinin bitmesiyle tekrar seçime giren Çerçi Başkan “Herkes Çerçi Diyo” sloganıyla yine yüzde 33 gibi azımsanmayacak bir oy aldı. Ancak o dönem ülkede doğan AK Parti heyecanı yenemedi. Koltuğunu hemen hemen borçsuz bir belediye olarak AK Parti Adayı Cemal Akın’a devretti.

Başkan Çerçi için 2 önemli noktaya parmak basmak isteriz. İlki gençlik dönemde boks sporu üzerine 3 kez Türkiye boks şampiyonluğu yaşaması, diğeri de bilindiği üzere 6 Şubat depremlerinde belediyelerin çadır stoku olmamasının büyük eksikliğini yaşayan Malatya’da en hızlı süreçle 1 hafta da 3-5 çadır gönderilerek süreç kötü idare edilmişti. Oysa Mehmet Yaşar Çerçi döneminin tanıklarından bir gazeteci büyüğümüz, O dönem başkan Mehmet Yaşar Çerçi itfaiye müdürüne olası afet durumuna karşı yüklü miktarda çadır stoklamaları talimatını verdiği ve çadırların alınıp olası afetler için bekletildiğini söyledi. Bunu 1999 yılında düşünen akıl ne kadar vizyonlu ve ileri görüşlü varın siz düşünün artık. O çadırlara ne oldu akibeti bilinmiyor. Fakat şurada 2-3 yıl önce Elazığ depremiyle Pütürge ve Doğanyol’da ciddi yıkımlarımız olmasına rağmen belediyelerimizin çadır stoku yapmayışı hepsine bir eksi puan yazdı.

Efsane başkanı arayıp güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Malatya’nın en çok okunan ve takip edilen sitesi olan malatyadan.com’a verdiği röportaj ve içten yanıtlar için teşekkür ederiz.

SELAHATTİN GÜRKAN BİR DÖNEM DAHA KALMALIYDI!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın aday gösterilmemesine şaşırdığını vurgulayan Çerçi “Selahattin Başkan Malatya için güzel işler yaptı. Çok ağır bir borç tablosuyla belediyeyi devralmıştı. Borçları baya bir aşağı çektiğini söylemişti. Yaptığı işler kolay değil. Dolayısıyla Malatyalı hemşehrilerimiz kendisine minnettardır. Ellerine sağlık diyorum. Çoğunluğun beklentisi Selahattin Başkanın devam etmesi yönündeydi. Bir dönem daha yapması Malatya için faydalı olabilirdi. Ama takdir-i ilahi böyleymiş. Partinin yetkili organları böyle bir karara vardırlar. Bu tercihin hem kendisi, hem partisi, hem de belirlenen arkadaş için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

KİŞİLERİN YIPRATILMASI ŞEHRE ZARAR VERİR!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın kişisel hesaplara kurban edildiğini düşünüyor musunuz? Sorusuna yanıt veren Çerçi “Kişilerin yıpratılması ve bu yıpranmanın şehire ve şehrin hizmetlerine yansımasını tasvip etmiyorum. Sorumluluk sahiplerinden şehre sahip çıkması gerekirken, bazen insanların zaafından çatışma içerisine girilebiliyor. Bu kabul edilemez. Memleket menfaati ve geleceği her şeyden daha önce gelmeli” dedi.

SAMİ ER’İ GENEL SEKRETERLİK DÖNEMİNDEN BİLİYORUM

AK Parti Malatya Büyükşehir Adayı gösterilen Sami Er hakkında düşüncesini belirten Çerçi “Sayın Sami Er’i bende Malatya il özel idare genel sekreterliği görevinden biliyorum. Bir hayli tecrübe müktesebatı var. Toplu Konut idaresindeki görevi ve İstanbul’da bazı ilçelerdeki belediye başkan yardımcılığı görevlerindeki tecrübesi var. Onları Malatya’ya fayda olarak yansıtır umarım. Kendisi ve memleket adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SELAHATTİN BAŞKAN GÜZEL DÜŞÜNMÜŞTÜ!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın hatırlanacağı üzere “Şehrül Eminler Vefa Gecesi” adı altında bir organizasyona imza atmış ve Nikâh Sarayında düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanısıra Malatya’nın seçilmiş belediye başkanlarından Ahmet Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi, Cemal Akın, merhum Seyhan Semercioğlu’nun eşi Şahika Semercioğlu, ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri katılmıştı.

Bu programın amacı ve detayını sorduğumuz Çerçi,  oldukça anlamlı ve faydalı bu programın ilk kez düzenlendiğine vurgu yaparak şöyle konuştu. “ Eski başkanların tecrübelerinden yararlanmak ve Malatyanın sorunları ile alakalı bir istişare toplantısı yapmak amacıyla planlamıştı. Hatta senede bir buluşup bu konuda istişarelerimiz olacaktı. Şehrin daha iyi noktalara gelmesi için güzel bir çalışmaydı." dedi.

MALATYA’DA ÇOK AĞIR BİR YIKIM GÖRDÜM

Uzun yıllardır Malatya’da yaşamamasına rağmen bağlarını koparmayan ve sürekli irtibat halinde olan Malatya’nın efsane belediye başkanlarından Mehmet Yaşar Çerçi, depremde de memleketinden kopmadı.

Deprem sonrası Malatya izlenimlerini aktaran Çerçi, “Deprem sonrası Malatya’ya 3 defa geldim. Çok ağır bir yıkımın olduğunu gördüm. Neresinden bakarsanız 10 yıllık bir süreç görünüyor. 10 yıl da bana göre çok uzun bir süreç değil. Gereğine uygun çalışmalar yapılırsa insanımızın bir an önce tekrar düzenli yaşam alanlarına kavuşurlar inşallah." dedi. 

MALATYA’NIN 2028 EXPO’YA YETİŞMESİ ZOR!

4 Yıl sonra Malatya’da yapılacak olan uluslararası fuar için şehrin yetişip yetişemeyeceğini sorduğumuz Çerçi, bu konuda pek umutlu konuşmadı. “Az öncede bahsettim 10 yıllık bir süreç gerekiyor. Haliyle Malatya 2028 EXPO’ya yetişmesi çok zor. Ama çarşı merkezi yetiştirilebilir. Daha önce çarşı merkezi hakkında görüşlerimi belirtmiştim. Malatyamızda oluşan yıkımı, krizi fırsata çevirmemiz gerekiyor. Malatya merkez meydanını büyütmek gibi bizim projelerimiz vardı. Söğütlü Cami ve Yeni Caminin etrafını boşaltıp merkeze daha büyük bir meydan oluşturulması gerekiyor. Sanki eskinin tekrarı yönündeki baskılara maruz kalındığı bilgisi geldi bana. Karar vericilerin bu baskılara karşı koyamadığını duydum. Şehrin genelinin menfaatinin düşünülmesi ve bu yönde kararlar alınması gerekir. Tekrar bu kararı gözden geçirmelerini diliyorum.” Dedi.

SÖĞÜTLÜ CAMİNİN ÖNÜNDEKİ BİNALAR GECİCİ RUHSATLA YAPILMIŞ!

Çerçi, ilginç bir konuya daha açıklık getirdi. Malatya Söğütlü Caminin önündeki binaların zamanında geçici ruhsatla yapıldığı belirterek bunları yıkmanın herhangi bir hukuki sorun doğurmayacağını ve maliyetinizde az olacağını belirtti ve şöyle devam etti. “Orada kalıcı bir hak iddia edilmesi doğru değildir. Oradaki esnafı da Mağdur etmeden farklı lokasyonlarda yerler verilebilir. Şehrin meydanının büyütülmesi projesine engel olunmasın. Şehirlerin büyüklüğü aynı zamanda meydanının büyüklüğü ile doğru orantılıdır. 100 tane şehir plancısı ve mimar getirseniz hepsinin de söyleyeceği budur. Doğruları yapmak kararlılık gerektirir. Bu kararlılığı göstersinler Malatya bunu bekliyor. Mevcut Kapalı çarşı benzeri ve hatta daha modern ve teknolojik yer altı çarşısı yapılabilir ve o esnafa dükkanları burada verilebilir. Ayrıca, 60-70 yıl önceki Söğütlü Cami ahşap görünümüyle yapılabileceğini Selahattin Başkan’a da söylemiştim. Eski Malatya’yı çarşıda, meydanda görmemiz gerekiyor.” Dedi.

BURSA MEYDANI İÇİN SAĞLAM 30 BİNAYI YIKTILAR!

Çarşı meydanının büyütülmesi konusundaki ısrarını belirten Çerçi “Örnek veriyorum ben Bursa’da yaşıyorum. Gelip burayı görsünler, incelesinler. Şu anda meydanı büyütmek için belki 20-30 tane büyük apartmanı yıktılar. Tarihi çarşıyı ve hanlar bölgesini ortaya çıkarıp tamamen meydana bakar şekle getirdiler. Çok güzel bir proje oldu. Hem de bu yıkımlar için Belediye çok büyük istimlak paraları ödedi. Oysa Malatya’da böyle bir durumda yok zaten deprem yıkımdan dolayı alan boş ve buna hazır. Büyütülmesi gereken meydanı yeniden küçültmek ve eskiye döndürmek gerçekten akıl işi değil. Lütfen bu konuyu önemle ele alsın idarecilerimiz. Diğer Büyükşehirlerdeki çalışmaları görüp öyle hareket etmeliler. İlk adımların merkezde yapılması nedeniyle şuan için merkez çarşı hakkında ki fikrimi belirtiyorum. İlerleyen süreçte gelinen noktalarla alakalı fikrimizi paylaşmayı ümit ediyorum. Sizin aracılığınızla son olarak tüm hemşehrilerimi en derin muhabbetlerimle selamlıyorum” dedi.

ADAYLIK TEKLİFİNİ GERİ ÇEVİRDİ!

Bu arada, Yeniden Refah Partisi kaynaklarından aldığımız bilgiye göre Mehmet Yaşar Çerçi’ye Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı teklifi götürülmüş fakat Çerçi siyaseti düşünmediği için teşekkür ederek bu teklifi geri çevirdiğini belirtelim.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 1
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!