Malatya
21 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.19
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2550.9
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  67189.187$

CHP Lideri Özgür Özel Malatya'da Neler Yaşadı?


CHP Lideri Özgür Özel Malatya'da Neler Yaşadı?
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel Malatya'da bir takım temaslarda bulundu. CHP Lideri Özgür Özel'in Malatya programında yaşanan çok özel notlar...

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Malatya'ya gelerek yeni alınan ilçeleri kutlayarak bir dizi temaslarda bulundu. Kendisine program boyunca CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatyalı Hemşehrimiz olan Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, CHP İl Başkanı Barış Yıldız ve çok sayıda partili eşlik etti. CHP Lideri Özel ve misafirler Malatya'da Veli Ağbaba'nın otelinde konakladı. 

BİR YANDA DÜĞÜN, DİĞER YANDA KAVGA!

Cumhuriyet Halk Partisinde her an herşeyin doğal oluşacağı bir gelenek yıllardır hakim. Dinamik bir parti olmasıyla olaylar ve aksiyonun hız kesmemesi gayet normal. İddialara göre Genel Başkan Özgür Özel'in Yazıhan ilçe programı öncesi bir takım hazırlıklar yapılırken partililer arasında gerilim yaşandı. Belediye Başkanı Abdulvahap Göçer olaya müdahale ederek büyümemesinin önüne geçti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel bu gerilime sebebiyet verenleri bir araya getirerek barıştırdı. 

Öte yandan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın danışmanlarından Gaffar Çiçek ve Avukat Melisa Yavaşoğlu'nun düğününe nikah şahitliği yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel çiftlere mutluluk diledi. 

AKÇADAĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VAHAP ŞAHİN'İ TEBRİK ETTİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel 31 Mart Seçimlerinde Akçadağ'ı kıl payı kaybeden Dr. Vahap Şahin'i aldığı oy ve mücadelesinden dolayı tebrik etti. Vahap Şahin Genel Başkan'a kayısı hediye etti. Bir süre Malatya'nın durumunu istişare ettiler.  

MALATYA’DA CİDDİ PLANSIZLIK VAR!

Malatya'da teslim edilen evlerin ortalamasının yüzde 6,7 olduğunu belirtti. 100 depremzededen 94'ünün hala çadırda ve konteynerlerde yaşadığını söyleyen Özgür Özel şöyle konuştu:

“Depremin ardından Türkiye’ye bir yılda 650 bin konut sözü verenler neredeyse bir buçuk yıl oluyor 79 bin konut yaptılar. Yani bir yılda konutlar elinizde diye oy alanlar bu sözün yüzde 12’sini tuttular, çok önemli bir kısmı köy evleridir.  Malatya’da rakama gelince,  Malatya’daki ortalama yüzde 6,7. Yani Malatya’ya gidiyorsunuz, depremde evini kaybeden 100 kişiden 94’ünü sokakta, çadırda ve konteynerde görüyorsunuz. Bu sıcakta çadırdalar, konteynerdeler ve sağlık sorunları ve psikolojik sorunlarla karşı karşıyalar. 6 Şubat depreminin üzerinden 16 ay geçti. Malatya'da konteyner kentleri gördüm. İlçelerde 16 ay geçmesine rağmen Malatya'da kimsenin yüzünün gülmediğini söylemeliyim. 650 bin konut sözü verenler bundan oy alanlar sadece 75 bini konutu bitirebildiler. Malatya'da evini kaybeden 100 kişiden 94'ü sıcakta, çadırda ya da konteynerdeler. “Her ay 25-20 bin konut teslim edeceğiz” diyenler tüm şehirlerde 2 bin 500-3 bin ev teslim edebilmişlerdir. Biz onlar söz verirken bunun mümkün olmadığını söylemiştik. İşin kötüsü bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız bilgi, kira yardımını uzatmayı düşünmedikleri. Depremzedeler bilsin ki, karıncanın arkadaşı vardır; o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir. İnsanlar evlerinin kapılarını, penceresini söktü. Şimdi orta hasarlı evleri güçlendireceklerini söylüyorlar. Ortada ciddi bir plansızlık da var”

MALATYA BABA EVİMİZDİR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise şöyle konuştu:

“Öyle bir günde buradayız ki bütün duygularımızın en üst düzeyde olduğu ve bütün Türkiye’nin gözünün önünde, belki de Türkiye siyasi tarihinin en büyük atılımlarından birinin yaşandığı, geçmişte sadece 2019’da CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet partisi... Koskoca bir ittifakla yüzde 23 oy aldığımız bir seçimden hemen sonraki seçimde bir başımıza, ‘ittifak yapalım’ dediğimizde ‘hayır, biz tek başımıza seçimlere gireceğiz’ dendiğinde buna saygı duyarak, en sert sert eleştirilere, en tahammüllü tavrımızla bir başımıza ama hangi partide olduğumuzu bilerek, Malatya'nın evladı, Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet Paşa'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisinde olduğumuzu bilerek dedik ki burası baba evidir.

DİĞER SEÇİMDE CHP MALATYAYI ALACAK!

Baba evi dediğin herkes baba evine doğar. Yazıhan’ın AK Partilisi de MHP'lisi de hangi görüşten olursa olsun, dedesinin, babasının partisi bellidir. Ama kimi baba evinden ayrılır. Kimi ırakta oturur, kimi yakında oturur. Kimi büyüğünü arar, kimi küçüklüğüne razı olur. Ama herkes bilir ki baba evinin çayı demlidir. Çorbası kaynamaktadır. Bacası tütmektedir. İşte biz dedik ki bu baba evi, Türkiye ittifakıdır. Bu baba evinin tapusu hiçbirinizde değildir. Bir kişiye kayıtlıdır. Onun da adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. İşte o baba evine çağırdık, koşup geldiler. Farklılıkları konuşmayacağız dedik. Birbirimizle farklılıklarımız üzerinden atışmayacağız. Kimseyle kavga etmeyeceğiz. Kimseye hakaret etmeyeceğiz, sadece sizin sorunlarınızı konuşacağız ve sadece ve sadece halk için, millet için siyaset yapacağız dedik. Millet koştu geldi, baba evini doldurdu. 47 yıl sonra Atatürk’ün partisini birinci parti yaptı. Burada kazanılan belediyeler kadar, kazanılamayan belediyelere de bakmak lazım. Biz Malatya’da 2019’da hep beraber yüzde 23 oy alırken, bu seçimde siyaseten ağabeyim, büyüğüm, ustam Veli Ağbaba ile yüzde 38 oy aldık. Artık CHP başının üstündeki bölünmez cam dağını kırmıştır. Artık Malatya iyi gün dostunu, kötü gün dostunu görmüştür. Artık siyaseti yandaşları için değil, hangi görüşten olursa olsun bütün vatandaşları için yapanlar, milletin gönlünde hak ettikleri yeri almıştır. Çok istiyorduk ama bu sefer bu kadar oldu. Ben Malatya'ya üzülürken, Ulaş Karasu bana dedi ki ‘başkanım kalsın, bir sonraki seçimde alacak bir büyükşehir kalsın, Malatya’yı da bir dahaki sefere alırız’ dedi. Yazıhan’daki başarımız, önümüzdeki günlerde yapılacak ilk genel seçimde iktidarın anahtarı olacak.

KAYISICININ SORUNLARI BOYNUMUZUN BORCU

Kuru kayısı burada üreticide 140 lira. Pazarda 300 lira, markette 370 lira. Emeği sen çekiyorsun. Alın terini sen akıtıyorsun. Çoluk çocuk, eşinle sen çalışıyorsun. Gün oluyor borç alıyorsun, kredi alıyorsun. Her şeyine sen katlanıyorsun Ama sen 140 lira alıyorsun. Alıp satan 370 liraya satıyor. Bir senede mazot, ilaç, gübre, işçilik ikiye katlandı. Fiyat sadece yüzde 40 artmış. Haksızlık, adaletsizlik burada. Günü geldi Tayyip Bey'in memleketinde çay mitingi yaptık. Günü geldi Trakya'da buğday mitingi yaptık. Herkesin derdi şu ki maliyetini kurtarmayacak, fiyatlara çiftçiye ‘çalış’ diyorlar. Adeta ‘sen köle gibi çalış, parayı başkaları kazansın’ diyorlar. Üzümde de böyle. Fındıkta da böyle, çayda da böyle. Kayısı da da böyle. Kayısıcının hakkını aramak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Hep birlikte mücadele edeceğiz.

DEPREMZEDELERİ SANA EZDİRMEYECEĞİZ

Malatya’da yüz kişiden 93’ü sokakta. On aileden dokuzu ya çadırda ya da konteynerde ya da barınamadı gitti, gurbette. Ama seçim için oy isteyenler, şimdi bir buçuk yılda yüzde 6’sını yaptılar. Bu barınma sorunu en büyük sorun ama sorunun en önemli kısmı belirsizlik meselesi. Büyük bir belirsizlik, büyük bir haksızlık var. Şunu görüyoruz ki bu ay son kez kira yardımı yapıyorlar. Arttırın yeniden uzatın dedik. ‘Ekonomi kötü, para bulamayız, kira yardımı bitti’ diyorlar. Eğer bu 10 ildeki söz verip de açıkta bıraktığınız 650 bin konut, milyonlarca kişiyi kira yardımsız bırakırsanız, size buradan söz veriyorum, eğer mücadele etmek isterlerse, Türkiye’nin en büyük direnişini bu kira yardımı için başlatacağım. Hem evi yapmayacaksın, hem de kirayı unutacaksın. Milleti çadırlarda, konteynerlerde yıllarca bırakacaksın. Öyle yağma yok. Sana depremzedeyi ezdirmeyiz.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!