• Reklam
Gözün Aydın Malatya Yoncalı Barajı Hizmete Hazır

Gözün Aydın Malatya Yoncalı Barajı Hizmete Hazır

Yıllardır Yılan Hikayesine dönen Arguvan Yoncalı Barajı sonunda bitirildi.

25 Ocak 2017 - 20:20 - Güncelleme: 26 Ocak 2017 - 22:18

Malatya Arguvan ilçe sınırlarında bulunan ve yıllardır bitirilmeyen Yoncalı Barajı 1996'dan beri her beş yılda bir ihalesi yenilenmiş en son 2012 yılında ihalesi iptal edilmişti. Malatya CHP Milletvekili Merhum Mevlüt Aslanoğlu'nun TBMM'de sık sık gündeme taşıdığı yılan hikayesine dönen Yoncalı Barajı sonunda bitirildi ve faaliyete geçti.

Arguvan'da Yoncalı Barajı'nın faaliyete geçmesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Arguvan Kaymakamı Cuma Emeç, Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda düzenlenen bilgilendirmede yaptığı konuşmada, baraj öncesi sulu tarımla ilgili alternatif ürünlerin tespit edilmesinin gerektiğini belirtti.

Bunun için gerekli olan toprak analizlerini içeren projelerin hazırlanması gerektiğini belirten Emeç, ilçenin güçlü yanının tarım ve hayvancılık olduğu ifade etti.

Emeç, vatandaşların daha iyi bilgilendirmesi için seminerlerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş da Yoncalı Barajı'nın faaliyete geçmesiyle ürün yelpazesinin genişletilmesi konusunda bilgilendirmeler yapılması gerektiğini aktardı.

Kızıldaş, şunları ifade etti: 

"Önümüzdeki süreçte Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının davet edilmesi gerektiği düşüncemizi dile getirdik. Amaç toprak suyla buluştuğunda çiftçilerimizin bilinçli şekilde üretim yapması. Yapılan toplantıların sonucunda oluşacak tarımsal ve hayvansal ürünlerin yerinde değerlendirilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması konusunda gerekli çalışmaların yapılması konularını görüştük."

Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu, Arazi Toplulaştırma Koordinatörü Basri Dağdelen, DSİ 92. Şube Müdürlüğü Başmühendis Özkan Yalçın, Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi Eski Başkanı Fevzi Çiçek, TKDK Malatya İl Koordinatörlüğü mühendisleri katıldı.

 

ARGUVAN'A CİDDİ KATKISI OLACAK

 

Malatya’nın Arguvan ilçesinin 31 kilometre kuzeyinde yapımına devam edilen Yoncalı Barajı Arguvan ilçe sınırları dâhilinde kalan 23 adet yerleşim yerinin mümbit tarım arazilerini sulayacak.

Baraj inşaatında Nisan ayı itibari ile fiziki gerçekleşme % 35 seviyesine ulaştı.  Proje ile ekonomiye yıllık 80 378 917,02 TL katkı sağlanacak. Ayrıca 3 bin 683 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP'li Başkan AKP'li Battalgazi Belediyesini Eleştirdi
AKP'li Başkan AKP'li Battalgazi Belediyesini Eleştirdi
Malatya'da Tam Gün Su Kesintisi Yaşanacak!
Malatya'da Tam Gün Su Kesintisi Yaşanacak!