• Reklam
Erkenek Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

Erkenek Barajı'nda Çalışmalar Devam Ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor.

27 Mart 2018 - 15:44

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Projenin tamamlanması ile tesiste depolanacak su ile 9.130 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Yüzde 80 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı

Temelden yüksekliği 41 metre olan Doğanşehir Erkenek Barajı Doğanşehir İlçesi, Kara Deresi üzerinde inşa ediliyor. Yörede 9.130 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak tesiste fiziki gerçekleşme yüzde 80’e ulaştı.

Proje kapsamında baraj inşaatında dipsavak, dolusavak, ulaşım yolları ve gövde dolgu imalatları tamamlandı. Ayrıca sulama imalatı olarak 50 bin metre boru döşenmiş olup, üst havza kapsamında  
da 6 adet tersip bendi tamamlandı. Ön yüzü membran kaplı kaya dolgu barajda gölalanı rezervuar kazısı ve membran kaplama imalatları ise halihazırda devam ediyor.

Toplam yatırım bedeli 47 milyon TL olan Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nın bu yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Yılda 6 Milyon 884 Bin TL Net Gelir Artışı

Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması ile Malatya’nın münbit topraklarının suya doyacağını ve topraklara bereket katılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Projenin tamamlanması ile bölgede yaşanan işsizlik probleminin çözümüne, bölgelerarası farklılıkların giderilmesine ve köyden kente göçün azalmasına katkı sağlanacak. Proje ile milli ekonomiye yılda 6 milyon 884 bin TL net gelir artışı ile 1.826 kişilik ek istihdam sağlanacak. Doğanşehir Erkenek Barajı, bölge arazilerinin verimini artırmakla kalmayıp yöre halkının gelirine ve istihdamın gelişimine de çok önemli katkılar sağlayacak.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 44tecdeli
    2 yıl önce
    etrafı hemen mevsım bıtmeden ağaç***dırısın yuzlerce gönullu var doğanşehr ve cıvarında
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aziz Altunay Yeni Malatyaspor İçin En Güçlü Aday
Aziz Altunay Yeni Malatyaspor İçin En Güçlü Aday