Reklam

Elektriğe Yeni Yılda Büyük Zam Geliyor

1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 8,8 zam yapılacak.

Elektriğe Yeni Yılda Büyük Zam Geliyor
Editör: Malatyadan
28 Aralık 2017 - 16:25
1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 8,8 zam yapılacak.

BOTAŞ önümüzde ki günlerde elektrik üretim sektöründe önemli değişiklikler yapma kararı aldı. Doğal gaz dağıtım şirketlerini bilgi gönderen BOTAŞ, doğal gazın satış işlemlerinde de değişiklik yapacak. Doğal gazda yapılan değişikliklerden dolayı elektrik üretim maliyeti aratacak. BOTAŞ 2018 yılında yapılan planlamaya göre 50 milyar metreküplük doğal gaz satışı yapacak. Bu talebin hepsi BOTAŞ tarafından karşılanmıyor. Bu nedenle BOTAŞ özel sektörden doğal gaz alımı yapmayı planlıyor.Özel sektör, BOTAŞ’ın daha uyguna doğal gaz satmasından dolayı gaz satımında problem yaşıyordu. BOTAŞ’ın bu şekilde çözüm bulması özel sektöründe işine yaramış olacak. Peki, durum kimin aleyhine olacak? Doğal alımında yaşanan bu değişikliklerden dolayı elektriğe zam gelecek.

BOTAŞ yeni tarife ile doğal gaz satışını bu durumdan ötürü yüzde 8 oranında arttırdı. Bin metreküp doğal gaza tüketiciler 704 lira yerine 763 lira ödeyecekler. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren doğal gaz satışları değişecek ve Elektrik faturalarında artış gerçekleşecek. 

ZAM YAPILMAYACAKTI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan gelecek 3 aylık dönemde elektrik fiyatlarında artış olmayacağı bildirildi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere gelecek 3 ay için perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Abonelerin, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak tarife tablolarına Kurumun internet sitesinden ulaşabileceğinin kaydedildiği açıklamada, "Mesken abonesinin 100 kilovatsaat için ödeyeceği vergi ve fonlar dahil toplam tutar, ocak-haziran aylarında olduğu gibi temmuz-eylül aylarında da yaklaşık 41 lira olacak." ifadesine yer verildi.

Elektrik fiyatlarına en son 1 Ocak 2016'da yüzde 6,8 zam yapılmıştı.