• Reklam
Cumhurbaşkanı Malatya’ya O Sebeple mi Geldi?

Cumhurbaşkanı Malatya'ya O Sebeple mi Geldi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beraberindeki Bakanların Malatya'ya gelme sebeplerinin Başkanlık Sistemi için olduğu öne sürüldü.

09 Mayıs 2016 - 02:15

22 Mayıs’taki AKP kongresinde aday olabilecek en güçlü isimlerden biri olduğu söylenen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte katıldığı toplu açılış töreninde “Sıra başkanlıkta” sözleriyle ‘kriz’in ardından Erdoğan dışında‘başkanlık’ mesajı veren ilk isim oldu.

 

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Davutoğlu’nun yerine düşünülen üç kuvvetli ismi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Enerji Bakanı Berat Albayrak olarak yazmıştı.

 

Diken’e konuşan AKP kaynakları Davutoğlu’nun yerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın düşünüldüğünü söylemiş, Reuters’a konuşan bir AKP MYK üyesi ise yine Bozdağ’ı işaret etmişti.

 

Erdoğan ise ‘kriz’in ardından konuştuğu Eyüp’teki toplu açılış töreninde, yeni anayasanın hazırlanması gerektiğine vurgu yaparak, “Başkanlık sistemi yeni değil, bizim için gelenekseldir” diye konuşmuştu.

 

‘Malatya başkanlık sistemini getirmeye hazır mı?’

 

Malatya’daki toplu açılış töreninde Erdoğan’dan önce söz alan Yıldırım konuşmasına, “Allahına kurban, gadanızı alayım” diyerek başladı.

 

Eski başbakan ve cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın doğum yeri olan Malatya’da, Özal’a referansla “Cumhurbaşkanı, başbakanlar çıkaran, Türkiye’nin birliğinin kardeşliğinin beraberliğinin teminatı olan Malatya’ya ne yaparsak yeridir, ne yaparsak hakkıdır” diyen Yıldırım, AKP iktidarının Malatya’da yurttaşların hayatını kolaylaştıran hizmetleri teker teker tamamladığını söyledi.

 

Yıldırım şöyle devam etti: “Şimdi sıra başkanlıkta. Malatya başkanlık sistemini getirmeye hazır mı? Malatya’dan seslenen bu ses dalga dalga Türkiye’nin her köşesine ulaşacak, Türkiye’nin geleceğini inşa edecek. İşte hizmet işte millet işte Malatya.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x