Reklam

Buğday Filmi Malatyalılarla Buluştu

Başarılı Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun Buğday Filmi 7. Malatya Uluslararası Kristal Kayısı Film Festivali kapsamında Malatya'da seyirciyle buluştu.

Editör: Malatyadan
16 Kasım 2017 - 14:28
7. Malatya Uluslararası Kristal Kayısı Film Festivali kapsamında, Semih Kaplanoğlu'nun son filmi "Buğday", festival seyircisinin karşısına çıktı. Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmin gösterimi filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’nun katılımıyla Avm Avşar Sinemaları’nda gerçekleşti.

En son Tokyo Film Festivali'nden büyük ödülle dönen, “Bal (2010)” filmiyle Berlin Film Festivali'nden dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden biri olan “Altın Ayı”yı alan Kaplanoğlu, gösterimin ardından İhsan Kabil’in moderasyonuyla gerçekleşen söyleşide izleyicilerin sorularını yanıtladı. "Bu film biraz da onun izinden giderek çoğalttığım bir yolculuğun hikayesi. Bana göre insan olmanın sorumlulukları üzerine bir film. Geldiğim yer, vardığım nokta burası" diyen yönetmen, Eylül ayında Malatya’da festival kapsamında gerçekleştirilen yerlilik ve yerel kodlar sempozyumuna atıfta bulun bir izleyicinin sorusuna; “Metafizik ve bilime doğru ne kadar gidersek maneviyattan uzaklaşır mıyız? Bilemiyorum ama bize kaybettirmeden insanlığın biran önce kendine gelmesi gerekiyor” dedi. Kaplanoğlu sözlerine; “Yerlilik mi diyelim bilmiyorum ama bu filmi yaparken insana döndüm. Büyük bir tüketim ve bozulma hali yaşıyoruz. Şikayet ediyoruz, sürekli. Bizim yaşama şeklimiz ve halimiz yaratıyor, tüm bunları ve iklimler değişiyor. Bu film insanlığın ve benim yaşadığım sorunların, çelişkilerin filmi. Inancımız var ama doğamızı perişan ediyoruz” diye devam etti.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali bugün sona eriyor.

 

SEMİH KAPLANOĞLU'NUN FİLM VE ÖDÜLLERİ

Yönettiği filmler :

2012 – Çocuklar (yapımcı)

2009 – Bal

2008 – Süt

2007 – Yumurta

2005 – Meleğin Düşüşü

2001 – Herkes Kendi Evinde

1994 – Şehnaz Tango (Dizi)Ödülleri :

2010 – 60. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı ödülü “Bal” filmi ile

2010 – 60. Berlin Film Festivali’nde, Ekümenik Jüri Ödülü “Bal” filmi ile

2010 – 17.Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Film, “Bal” filmi ile

2008 – 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma

2008 – Altın Lale Ödülü, (Yumurta)

2008 – Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)

2007 – Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin en iyi filmi (Yumurta)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya Emniyeti Asayiş Denetimlerini Arttırdı
Malatya Emniyeti Asayiş Denetimlerini Arttırdı
Muhtar'ın AKP'li Vekil ve Başkanlara Tepkisi!
Muhtar'ın AKP'li Vekil ve Başkanlara Tepkisi!