• Reklam
Alpay ; Malatya’nın Potansiyelini Biliyoruz

Alpay ; Malatya'nın Potansiyelini Biliyoruz

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ve Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti.

27 Mart 2017 - 23:12 - Güncelleme: 03 Nisan 2017 - 17:52

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ve Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen  “Savunma Sanayi KOBİ’lerle Büyüyor’ Malatya Buluşması”na katılmak üzere ilimize gelen Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet Vali Toprak’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Vali Toprak, Bakan Yardımcısı Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. Demir ve beraberindeki Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden oluşan heyeti ilimizde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, teşekkürlerini ilettikten sonra “Malatya gelişiyor, ilerliyor hem Kadim medeniyetin unsurlarını üzerinde barındırıyor.  Bir taraftan da sanayileşmesi, ticari hayatının geliştirilmesi, gıda, tarım ve hayvancılığın daha da ilerlemesi noktasında üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Özellikle cazibe merkezleri projesi programına Malatya'nın dâhil edilmesi önemli bir sinerji yarattı. 334 tane firmanın Kalkınma Bakanlığımıza direkt ya da bizim buradaki ofislerimiz aracılığıyla müracaatta bulunduğunu biliyoruz.  Burada önemli bir istihdam sağlanacağını düşünüyoruz.  Bunlardan desteklenebilir olanların desteklenmesi suretiyle hem Malatya hem Organize Sanayi Bölgemiz hem de ülkemiz, hem istihdam hem üretim açısından kazanacaktır.  Bu anlamda sizlerin teşrifi çok önemlidir.  Özellikle Malatya'nın üretiminin daha katma değerli ileri teknoloji, bilginin teknolojiye dönüştürülmesi ve onunda üretimle sonuçlandırılması ile burada patentlerin, buluşların, bilgi ile buluşturulması ve onun savunma sanayi gibi çok önemli bir alanda katma değer üreten yüksek teknoloji alanlarına da mümkünse yönlendirmesi çok önem arz ediyor.  Özellikle son projelerin Organize Sanayi Bölgelerimize gelmesinde yapmış olduğumuz değerlendirmede Kalkınma Bankası'nın da o noktada bakacağı ifade ediliyor.  Sanayileşmenin teknoloji yönlü alanlara da fırsat verilmesi amacıyla Organize Sanayi Bölgemizde bir taraftan yer oluştururken bir taraftan da yeni düzenlemelerle altyapıyı oluşturuyoruz. Sizlerin buraya tüm heyetle birlikte gelmeniz bizler için önemlidir. İstiyoruz ki burada da savunma sanayi noktasında tedarikçi firmaların olabildiğince yerleşebilmesi bugünün meselesi değil bu biraz da bir süreç yönetimidir.  Bu anlamda burada Ticaret Sanayi Odasında gerçekleştireceğimiz toplantı hem savunma sanayi müsteşarımızın, hem genel müdürlerimizin buradaki sanayicilerimize bu anlamda vereceği mesajlarda önemlidir.  Fabrika ziyaretleri önemlidir.  Tekrar katkılarınız için teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum.” Dedi.

Bakan Yardımcısı Alpay ”Sıcak karşılamanız için şahsım ve heyet adına teşekkür ediyorum.  Sizin de ifade ettiğiniz gibi savunma sanayi teknolojilerinin geliştiği ülkeler aynı zamanda diğer teknolojilerinde geliştiği anlamına geliyor. Böyle bir potansiyeli barındırdığı anlamına geldiği için çok değerlidir.  Teknolojik bağımsızlık önemli ama teknolojik bağımsızlığın gerçekleştirilmesi için savunma sanayinin yerliliğinin artırılması, yeteneklerinin geliştirilmesi gerekiyor ve dışa bağımlılığın azaltılması gerekiyor. Malumunuz bölgemizde çok büyük tehditler ile karşı karşıyayız. Ulusal güvenliğimiz  açısından risk analizleri yapıldığında tehdit sayısı ve yoğunluğu artıyor.  Dolayısıyla öncelikle çok güçlü bir model ve güçlü silahlı kuvvetlere sahip olmanın gerekliliğini biliyoruz ve bunun gereğini yapıyoruz.  Hem ona sahip olacağız hem de bu güçlü orduyu, model orduyu kendi kaynaklarımızla idame ettirecek imkânları araştıracağız. Bu çalışmamız iki temel üzerine yürüyor.  Bütün gayret ve çabalarımız bunun üzerinedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle bu konuda Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin gayretleriyle bu çaba  yerlilik ve millilik  oranlarının artırıldığı bir alana doğru gidiyor.  Bütün çaba da budur. Burada çok kıymetli bir ekiple bugün Malatya'dayız, arzumuz Anadolu'nun diğer taraflarında da kümeleme çalışmaları olsun, savunma sanayi bu noktada gelişsin. Türk savunma sanayinin tasarımını yaptığı geliştirdiği  önemli işler var.  Burada da bunların değerlendirilmesini istiyoruz. Kritik şey şudur bir ürünün bize ait olması, olabilmesi gerçek manada milliliğinden bahsedilmesi için kritik parçaları da bizim yapıyor olmamız gerekiyor.  Teknolojileri bizim yapmamız lazım.  Bu taraftan bakıldığında bir parçanın yüzde 95'i yerlidir diyebilirsiniz ama yüzde 5'i kritik parça size ait değilse  burada farklı bir şey var demektir.  Dolayısıyla bu yaklaşım üzerinden bakıldığında şu anda Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanımızın talimatlarıyla bu prensip dâhilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sanayicilerle bir araya gelişimiz buradaki potansiyeli ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar bu bahse konu anlayışın hayata geçirmesinin belki bir imkândır. Onun için çaba ve gayretlerimiz devam ediyor. İnşallah buradaki çalışma çok verimli bir çalışma olacak Malatya'nın potansiyelini biliyoruz.  Bu potansiyeli savunma sanayi alanında ne tür ete, kemiğe bürünen şeyler görmek istedik.” Dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x