Reklam

Akıllı Telefonların Zararları Korkutuyor!

Son Yıllarda insanların hayatına hızla giriş yapan Akıllı telefon furyası Aile bağlarını kopardığı gibi bir çok sağlıksal ve ruhsal bozukluğa davetiye çıkarıyor.

Akıllı Telefonların Zararları Korkutuyor!
Editör: Malatyadan
08 Mayıs 2017 - 15:06
Son Yıllarda insanların hayatına hızla giriş yapan Akıllı telefon furyası Aile bağlarını kopardığı gibi bir çok sağlıksal ve ruhsal bozukluğa davetiye çıkarıyor. Okulların tatiline kısa bir süre kala karne hediyesi olarak bir çok ailenin çocuklarına taahhüt ettiği bu zararlı alışkanlığa uzmanlardan sert uyarılar geliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Pedagog Sevil Yavuz " Ailelerin aslında bunu oyuncak gibi görmesi ve çocuklarının teknoloji kullanımını gururla karşılaması ciddi bir tehlike oluşturuyor. Anne ve babaların bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Çocuk bu cihazı oyuncak gibi kullanmamalı. Radyasyon etkisi kat kat fazla odaklanma sorunu, fizyolojik sağlık, dikkat ve hafıza her şekilde etkileniyor. Her şeyi sanal gibi yaşıyorlar. Evde Wireless İnterneti hep açık tutmamak gerekiyor. Çocuğun Akıllı telefon yaşı olarak mümkün olduğu kadar 16 yaş altına verilmemeli. Teknoloji pazarlamacıları ve bu işin kurucuları bile kendi çocuklarına kullandırtmıyor. Anne ve Baba sürekli elinden düşürmediği bu cihazlarla çocuklarına kötü bir örnek teşkil etmektedir. Sosyal medya özellikle daha çok kitliyor. Üniversite öğrencileri bile bu konuda destek alıyor. Ne paylaşıldı, kaç kişi beğendi vs ciddi bir zaman kaybı yaşatıyor. Artık Akıllı Telefonlar tehlikeli bir hal almaya başladı. Özellikle bebeklerinin ve 0-6 yaş grubunun ellerine verilen telefonlar yaydığı radyasyon ile bebek ve çocuk sağlığını son derece olumsuz bir yönde etkiliyor" dedi .

Akıllı Telefonların insan sağlığına zararlarını başlıklar altında topladık. İşte elimizden düşürmediğimiz Akıllı telefonların yol açtığı bir takım zararlar.  

Duyma GüçlüğüCep telefonundan ile kısık sesle müzik dinlemek sizi sağır yapmaz ama sürekli yüksek sesle müzik dinlerseniz kulak içinden beyne ses dalgalarını ileten hücreleriniz zarar görebilir. Bu hücrelerin zarar görmesi uzun vadede duyma kaybına yol açabilir.

Bilek ve El AğrısıKendinizi bileklerinizi çevirirken ya da parmaklarınızı çıtlatırken yakalıyor musunuz? Akıllı telefonunuzla çok fazla mesaj ve mail yazmak ya da sürekli oyun oynamak bilek ve parmak eklemlerinizi yorarak ağrılara sebep olabilir.

Boyun AğrısıAşırı telefon kullanmak ve sık mesaj yazmak omuz, boyun ve baş ağrılarına sebep oluyor. Telefona bakmak için öne eğildiğinizde başınızın ağırlığı omurganıza yük yaparak duruş bozukluğuna ve ağrılara sebep oluyor.

BağımlılıkDijital aletlere bağımlılık çağın bir gerçeği. Yapılan araştırmalara göre insanların %66'sı cep telefonlarını kaybetmekten korkuyor.  Ayrıca akıllı telefon kullananların %50'si tuvalette telefon kullandıklarını söylüyor!

Ayrılık AcısıTıpkı uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gibi akıllı telefonlarını da bırakmak kolay değil. Yapılan araştırmalara göre bir akıllı telefon kullanıcısı 24 saat cihazından uzak kaldığında huzursuz ve yalnız hissediyor.

RadyasyonDünya Sağlık Örgütü, cep telefonu radyasyonunun kanser riskine yol açtığını açıkladı.

Titreşim ParanoyasıSık cep telefonu kullananların yakalandığı bir hastalık da sürekli telefonlarının çaldığını zannetmek. Titreşim uyarısı bu paranoya neden oluyor.

Uyku Kalitesinde DüşüşStanford Üniversitesinin 2010'da yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların çoğu cep telefonları ile uyuyor. Uyumadan önce telefonla oynamak doğru değil çünkü telefondan yansıyan LED ışınları beynin melatonin salgılamasını engelleyerek uykunuzu kaçırıyor. Ayrıca telefondan yayılan radyasyon gece boyunca beyninize zarar veriyor.