Ahmet Kızılay İnönü Üniversitesi Rektörü Oldu

Ahmet Kızılay İnönü Üniversitesi Rektörü Oldu

Malatya İnönü Üniversitesi geleceğin üniversitesi olma yolunda ve önemli yol kat etme hedefinde son derece önemli bir seçime tanık oldu.

31 Temmuz 2016 - 03:02

Malatya İnönü Üniversitesi geleceğin üniversitesi olma yolunda ve önemli yol kat etme hedefinde son derece önemli bir seçime tanık oldu. 

 

12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde Prof. Dr. Ahmet Kızılay 359, Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut 181, Prof. Dr. Cafer Özkul 90, Prof. Dr. Cengiz Ara 35, Prof. Dr. İlhan İçen 35, Prof. Dr. Hacı Bayram Kaçmazoğlu 28, Prof. Dr. Kemal Duruhan 6 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

 

Bu Zaferin ardından sosyal medya ve Malatya Kamuoyunda sevinçle karşılanan Prof. Dr. Ahmet Kızılay sonuçtan son derece mutlu oldu. Malatya'da uzun yıllar ehliyet ve liyakatin ölçü olması gereken seçimlerden birine örnek olarak verebileceğimiz bu seçimin perde arkasında farklı yollara başvuran adayların gösterdiği çabaların boşa çıkması ayrıca Malatya Kamuoyu nezdinde takdirle karşılandı. 

 

Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından; Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı seçti. 

 

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne getirilmesinin hemen ardından ilk açıklamasını Hükümet Meydanı’nda yaptı ve ilk mesajını verdi: “Üniversitemizi bu hain darbenin bir daha ülkemizde yaşanmaması için yeniden yapılandıracağız.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Malatya'nın da bulunduğu 9 üniversiteye önceki gün rektör ataması yapmış, İnönü Üniversitesi ise Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a emanet edilmişti. Bu noktada atama kararnamesinin açıklanmasının ardından demokrasi nöbetine katılmak için Hükümet Meydanı’na giden Prof. Dr. Kızılay, burada sahneye çıkarak vatandaşları selamladı.

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

 

Prof. Dr. Kızılay, burada yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin konuşan ve yapacakları çalışmalardan bahseden Kızılay, “Üniversitemizi bu hain darbenin bir daha ülkemizde yaşanmaması için yeniden yapılandıracağız” ifadesini kullandı.

 

Konuşmasının devamında vatandaşlara teşekkürlerini de sunan Kızılay, “Sizin bu birlikteliğiniz zor günlerin başarıyla aşılmasını sağladı. Bu kutlu yürüyüşünüze birlik ve beraberlik içerisinde, güçlü bir şekilde devam etmenizi diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orhan Gencebay'ın Veliahtı Çıktı
Orhan Gencebay'ın Veliahtı Çıktı