8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Kabri Başında Anıldı

8'nci Cumhurbaşkanı Merhum Hemşehrimiz Turgut Özal İstanbul Topkapı'da bulunan kabri başında anıldı.

Editör: Malatya Haber
18 Nisan 2022 - 02:21
Merhum Cumhurbaşkanı Hemşehrimiz Turgut Özal İstanbul Topkapı'da bulunan kabri başında anıldı. Anma törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Levent Ergün, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Turgut Özal'ın Eşi Semra Özal, Oğlu Ahmet Özal, Efe Özal ve Gelinleri ayrıca çok sayıda Malatyalı ve STK Temsilcisi katıldı. Malatya'dan belediye başkanları'nın ve Milletvekilleri'nin katılmaması dikkat çekti. 
 
Anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özal Ailesi’nin fertlerine taziyelerini sundu. Tören, saygı duyuruşu ve okunan duanın ardından sona erdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, törenin ardından Turgut Özal’ın Anıt Mezarı Çevre Düzenlemesi ve Müze Binası İnşaatı projesiyle ilgili bilgi aldı. Özal Ailesinin izinleriyle projeye başladıklarını belirten İmamoğlu, Anıt Mezar ile uyumlu bir müze inşa edeceklerini açıkladı. Yarın itibariyle ilk çalışmanın başlayacağını kaydeden İmamoğlu, “Allah izin verise Temmuz sonu gibi bitirilmesini arzu ediyoruz. Buraya gelen ve ziyaret eden vatandaşlarımız, rahmetli  Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal'ı ziyareti esnasında güzel bir kullanım alanı oluşması, bizi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak mutlu edecektir” ifadelerini kullandı.

"EKSİKLİĞİNİ DUYMAK, ACISINI ÇEKMEK ÇOK ZOR"

Törene katılan Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, "Eksikliğini duymak, acısını çekmek çok zor" diyerek özlemini dile getirirken, oğlu Ahmet Özal da, "Esas özlediğim onun fikirleri, çözümleri ve çıkış yolları" ifadelerini kullandı.

Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Topkapı'daki Anıt Mezar'a Cumhurbaşkanlığı çelengini bıraktı. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından kürsüye gelen İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, merhum Cumhurbaşkanı Özal için dua etti.

Tören sonrası konuşan Turgut Özal’ın eşi Semra Özal, “Özlemek yetmiyor, her geçen gün daha da artıyor. Eksikliğini duymak, acısını çekmek çok zor. Allah bir güç verecek bana, bunlara dayanacağım, başka çarem yok ama acım çok büyük” dedi. Gazetecilerin 'Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz?' sorusu üzerine Semra Özal, “Herkes nasıl yapıyorsa ben de öyle yapıyorum. İdare etmeye çalışıyorum. Hiç korona virüs olmadım. Aşılarımın hepsini yaptırmıştım. Hiç öyle bir rahatsızlığım olmadı. Herkesin aşı olması lazım. Kendi canımız için aşı şart” yanıtını verdi. 

"BABAMLA İLGİLİ HER ŞEYİ ÖZLÜYORUM"

Ahmet Özal ; “Babamla ilgili her şeyi özlüyorum. En çok da özlediğim ise sıkıntı yaşadığımız günlerde acaba o hayatta olsa ne söylerdi, nasıl bir çözüm bulurdu. Mutlaka bir çözüm bulurdu. Esas özlediğim onun fikirleri, çözümleri ve çıkış yolları. 1970’lerin çıkışını 1980’lerde yaptı. Bugün de olsa yapardı. Acaba ne yapardı diye onu çok merak ediyorum ve o konuları çok özlüyorum”