Haber Detayı
03 Kasım 2013 - Pazar 18:23
 
Malatya Çakır'ın üzerini cızdı
2009 seçimlerinde Ak Parti İl teşkilatı ve beş milletvekilinin desteğini alan Belediye Başkanı Çakır'ın üzeri halk tarafından cızıldı.
Malatya Seçim Haberi
Malatya Çakır'ın üzerini cızdı

2009 seçimlerinde Ak Parti İl teşkilatı ve beş milletvekilinin desteğini alan Belediye Başkanı Çakır'ın üzeri halk tarafından cızıldı.

Malatya  Belediye başkanlığına seçildikten sonra, belediye sarayının dördüncü katından aşağıya inmeyerek, halka sırtını dönen başkan Çakır’ın, Ak Parti’nin belirlediği belediye başkanlık kriterlerini aşamayacağı konuşuluyor. Başkan Çakır’ın görev yaptığı süre içersinde izlediği yanlış politikalar nedeniyle sadece halkın değil, milletvekillerinden bazıları ve parti teşkilatının da eleştirisini almıştı.

ÇAKIR DESTEKSİZ Mİ KALDI?

AK Parti’de büyükşehir belediye başkan aday adaylığı için başvurular 1 Kasım itibarıyla tamamlandı. Büyükşehir belediye Başkanlığı için aday adaylık müracaatını yapan mevcut Başkan Ahmet Çakır’ın  başvuru sırasında belediye personelleri dışında kimselerin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı. 2009 yerel seçimlerinde beş milletvekili ve parti teşkilatının desteğini alarak aday olan Çakır’ın, yönetimde kaldığı 4, buçuk sene içersinde arkasına aldığı tüm destekleri kaybettiği görüldü. Malatya halkının üstünü çizdiği Çakır’ın, 30 Mart 2014 de yapılacak olan Büyükşehir Belediye başkanlığı için yapılan anket ve kamuoyu yoklamalarında dip sonuçlar alması ise tesadüf olmadığı ortaya çıktı. Başkan Çakır’ın, partisi tarafından aday gösterilip gösterilmeyeceği ise önümüzde ki günlerde belli olacak.  

ÇAKIR’A YAPILAN ELEŞTİRLERİN BAZILARI

Malatya halkını üzecek bir çok uygulamaya imza atan Çakır’ın, Malatya’nın yeşiline sahip olamadığı suçlaması yapılmakta en çok. Bilindiği gibi Malatya’nın ak ciğeri konumunda olan Tecde ve etrafında bulunan  ağaçlar top yekün yok edilmiş, bir şehirleşme kusuru olan çok katlı binalara izin verilmişti.
Çakır hakkında vatandaşların ortak eleştirilerinden bazıları ise şöyle sıralayabiliriz.

-Kentsel dönüşümde yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle vatandaşlar hem maddi hem de manevi  zarar gördüler. Başkan Çakır 2009 Seçimlerinde kentsel dönüşüm uygulamasında  hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceği  sözü vermesine rağmen,  Belediye başkan olduktan sonra hemen sözünü unuttu.  Kentsel dönüşümden dolayı Yamaç ve Beydağı mahallerinde 5 bin'e yakın ev yıkılmış, 30 bin dolayında vatandaş ise hala kiralarda yaşam mücadelesi verdikleri bilinmekte.

- Başkan Çakır 2009 seçimlerinden önce Malatya’nın dar bir alana sıkıştığını yeni alt merkez kuracaklarını söylemişti. Çevreyolu altında yaşayan 200 bin insan Çakır’ın sözüne inanarak, oy verdiler. Ancak  aradan geçen süre zarfında alt merkez sözü bir daha hiç telaffuz edilmedi.
Malatyaspor, AVM, İmar yolsuzluğu, Sümerpark, kaplumbağa hızıyla ilerleyen kaldırım çalışması, ihalelerin marjinal bir grup arasında dağıtılmasına, ulaşım, trafik , alt yapı, kanalizasyon, yol gibi konuların yanı sıra, adam kayırmacılık, keyfi kararlar, adil olmayan uygulamaları nedeniyle de eleştiri konusu oldu.

Malatya halkına 2009 yılında verdiği hiçbir sözünü yerine getiremeyen Belediye Başkanı Çakır’ın, isminin Malatyalılar tarafından çizildiği ise Çakır’a gösterilen ilgisizlikten anlaşılacağını iddia ediliyor. 30 Martta yapılacak seçimler öncesi 3 yardımcısıyla da yolları ayrılan Çakır’ın,yeni bir ekip kurmasının da güç olduğuna vurgu yapıldı.  

Malatya Büyükşehir Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya,seçim,2014,yerel,ahmet,çakır,üzeri,cızıldı,büyükşehir, ahmet,çakır
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı Haber Scripti Haber Sistemi Haber Paketleri malatya haber